Inne

www.rozkladybrygad.wgkm.waw.pl - Rozkłady brygad we współpracy z WGKM

Czytaj więcej: www.rozkladybrygad.wgkm.waw.pl - Rozkłady brygad we współpracy z WGKM

Od 2 listopada, na naszej stronie dostępny jest link do witryny, na której można znaleźć wszystkie rozkłady brygad w obszarze funkcjonowania ZTM. Link znajduje w górnym menu (środkowy obrazek). Strona jest także dostępna pod adresem rozkladybrygad.wgkm.waw.pl.

Projekt rozkładów brygad nie jest autorstwa redakcji WGKM - udostępniliśmy stronę w ramach współpracy. Dzięki temu mniejsze projekty mogą być wypromowane, a nasi czytelnicy mają dostęp do większej ilości przydatnych informacji. 

Jeżeli masz wiedzę na jakiś temat, zajmujesz się jakimś projektem lub chciałbyś o czymś opowiedzieć szerszej widowni - napisz do nas za pośrednictwem adresu e-mail (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), Facebooka, Instagrama lub przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie. Obiecujemy indywidualne podejście do każdej sytuacji - jesteśmy otwarci na współpracę.

Minibus Karczew

Zmiana ustroju w Polsce poskutkowała otwarciem rynku, w tym przewozowego. W 1991 roku powstała firma Minibus, której założycielami byli Andrzej Mosak i Tadeusz Pleskot. Jak pisze na swojej stronie przewoźnik, na początku przedsiębiorstwo posiadało jeden siedmioosobowy mikrobus, którym założyciele jeździli na trasie Ługi - Otwock. W 1994 roku trasę wydłużono do Falenicy oraz uruchomiono nową linię docierającą do Dworca Wschodniego. Już w 1996 roku została wydłużona ona do centrum Warszawy, a także powstała baza autobusowa z zapleczem technicznym. 

Obecnie Minibus obsługuje 5 linii, w tym 2 lokalne i 3 kursujące do Warszawy. Trzon taboru stanowią autobusy firmy Mercedes-Benz, jednak przewoźnik posiada również pojazdy marki Setra. Elementem wyróżniającym przewoźnika jest jednolite, szaro-biało-żółte malowanie i widoczne na szybie przedniej logo. Wszystkie przystanki są na żądanie, dzięki czemu Minibus oferuje stosunkowo szybki dojazd do centrum. Ponadto, autobusy kursują w miarę często, dzięki czemu mieszkańcy Karczewa i Otwocka mają sprawny dojazd do Warszawy.

Sporym problemem jest brak integracji taryfowej, co wiąże się z koniecznością zakupu dwóch biletów w przypadku dojazdu do dalszej części Warszawy. Przewoźnik eksploatuje nieco starszy tabor, co jest uciążliwe m.in. dla osób niepełnosprawnych. Coraz częściej jednak można spotkać na ulicach niskopodłogowe, sprowadzane z Niemiec Mercedesy Citaro, które są przyjazne dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. 

Bilet na przejazd można zakupić u kierowcy. Cena przejazdu z Karczewa do Warszawy wynosi 6 zł, zaś z Otwocka 5,50 zł. Ponadto, przewoźnik oferuje możliwość zakupu biletów miesięcznych. W hali głównej dworca PKP Otwock oraz na osiedlu Ługi funkcjonują kasy biletowe. Bilet można zakupić również przez internet, za pomocą strony zbiletem.pl.

Minibus oferuje również wynajem autobusów i autokarów.

Linie autobusowe:

  • PRZY TORACH (Warszawa Plac Zawiszy - Karczew: ulicą Patriotów)
  • BIS (Warszawa Plac Zawiszy - Karczew: Wałem Miedzeszyńskim)
  • ŚRÓDBORÓW (Warszawa Plac Zawiszy - Otwock: ulicą Patriotów)
  • CELESTYNÓW (Otwock Orla (w wybranych kursach od Placu Zawiszy) - Celestynów)
  • MLĄDZ (Otwock Orla - Mlądz)

Główna siedziba firmy: ul. Bema 2b, 05-480 Karczew

Linki:

Galeria:

Czytaj więcej: Minibus KarczewCzytaj więcej: Minibus KarczewCzytaj więcej: Minibus KarczewCzytaj więcej: Minibus KarczewCzytaj więcej: Minibus Karczew

Oświadczenie RODO

W związku z nową ustawą RODO, która niedawno weszła w życie, jako administracja jesteśmy odpowiedzialni za poinformowanie użytkowników o jej istnieniu. W związku z tym zachęcamy do zapoznania się z poniższą lekturą.

Administracja serwisu wgkm.waw.pl

Aktualizacje artykułów na stronie - 18.03.2018

Aktualizacja:

Chcielibyśmy także spełnić oczekiwania naszych czytelników w tematyce opracowań. Z wielką chęcią dowiemy się, na jakie tematy chcielibyście żeby powstały opracowania. Zachęcamy do kontaktowania się z nami! 

W razie jakichś nieprawidłowości prosimy o kontakt - Formularz kontaktowy

 

Dziękujemy za miniony rok!

Czytaj więcej: Dziękujemy za miniony rok!

Kliknij na tytuł artykułu, aby przeczytać całą jego zawartość.

Witajcie!

Dokładnie dzisiaj mija czwarty rok funkcjonowania WGKM. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was krótkie podsumowanie dotyczące poprzedniego roku funkcjonowania strony. 

WGKM na Instagramie

Czytaj więcej: WGKM na Instagramie

Od niedawna działamy także na Instagramie! Zachęcamy wszystkich do obserwowania naszego profilu o nazwie wgkm.waw.pl.  Będziemy tam zamieszczali najciekawsze fotografie oraz relacjonowali wydarzenia w warszawskiej komunikacji miejskiej (np. Noc Muzeów)

Warszawski Rower Publiczny - Veturilo

Pomimo, że rower nie odpowiada bezpośrednio tematyce naszego portalu, Veturilo w Warszawie stanowi element transportu publicznego. Poruszanie się nim w centrum jest niekiedy szybsze, a ponadto w ciepłe dni może stanowić element rozrywkowy. 

System został oficjalnie uruchomiony 1 sierpnia 2012 roku. Na początku sezonu funkcjonowało zaledwie 55 stacji, które były dostępne głównie w Śródmieściu, Ursynowie i Bielanach. W 2013 roku w momencie uruchomienia było ich już 125 i ich liczba stopniowo wzrastała. W 2017 roku Veturilo osiągnęło wynik 316 stacji.

Od początku jego obsługą zajmuje się firma Nextbike Polska Sp. z o. o., która jest operatorem wypożyczalni rowerów miejskich w innych polskich miastach, np. w Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu, a także na świecie - np. w Niemczech, Austrii i Turcji. 

Nazwa Veturilo pochodzi z języka esperanto i oznacza "pojazd, środek transportu". Została wybrana w internetowym głosowaniu.

Aby skorzystać z roweru publicznego, należy zarejestrować się na stronie internetowej veturilo.waw.pl i wpłacić minimum 10 zł opłaty inicjalnej. Aby wypożyczyć rower, należy wprowadzić numer telefonu i PIN, który zostanie nam po rejestracji wysłany za pośrednictwem SMSa i na końcu wpisać numer roweru, który chcemy wypożyczyć. Następnie możemy zabrać rower i oddać w dowolnej stacji. Istnieje także szybsza opcja wypożyczenia za pomocą aplikacji, w której skanuje się kod QR znajdujący się na rowerze.

Cennik:

Czas wypożyczenia: Cena:
Do 20 minut 0 zł
Do 60 minut 1 zł
Druga godzina + 3 zł (1 zł + 3 zł = 4 zł)
Trzecia godzina + 5 zł (1 zł + 3 zł + 5 zł = 9 zł)
Czwarta i każda następna godzina + 7 zł

Ponadto, w systemie publicznych rowerów możemy wypożyczyć:

  • Rowery dla dzieci;
  • Tandemy;
  • Rowery elektryczne (wkrótce);

Przydatne linki:

Czytaj więcej: Warszawski Rower Publiczny - VeturiloCzytaj więcej: Warszawski Rower Publiczny - VeturiloCzytaj więcej: Warszawski Rower Publiczny - Veturilo

Dziękujemy za miniony rok!

Czytaj więcej: Dziękujemy za miniony rok!

Kliknij na tytuł artykułu, aby przeczytać całą jego zawartość.

Witajcie! 

Dokładnie dzisiaj minął trzeci rok funkcjonowania WGKM. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was krótkie podsumowanie dotyczące poprzedniego roku funkcjonowania strony. 

Jelcz M11 z ZKM Sochaczew zachowany na pojazd historyczny

Czytaj więcej: Jelcz M11 z ZKM Sochaczew zachowany na pojazd historyczny

Jelcz M11 z 1987 roku o numerach taborowych WSC YE02 został zachowany przez grupkę pasjonatów na pojazd historyczny. Jak informują na swojej stronie, ZKM ogłosił przetarg na sprzedaż owego autobusu, co przyczyniło się do decyzji o zakupie. Autobus ma obecnie charakterystyczną okleinę, która w najbliższym czasie zostanie usunięta. Warto wspomnieć, że Sochaczew jest ostatnim miastem, które eksploatuje oryginalne "Migi". 

 

Bieżące informacje o działaniach przy "nowym" M11 można znaleźć na oficjalnym fanpage autobusu: Kliknij aby zobaczyć!