foto1
foto1
foto1
foto1
foto1Panel logowania

Strona Główna

Warszawski Rower Publiczny - Veturilo

Pomimo, że rower nie odpowiada bezpośrednio tematyce naszego portalu, Veturilo w Warszawie stanowi element transportu publicznego. Poruszanie się nim w centrum jest niekiedy szybsze, a ponadto w ciepłe dni może stanowić element rozrywkowy. 

System został oficjalnie uruchomiony 1 sierpnia 2012 roku. Na początku sezonu funkcjonowało zaledwie 55 stacji, które były dostępne głównie w Śródmieściu, Ursynowie i Bielanach. W 2013 roku w momencie uruchomienia było ich już 125 i ich liczba stopniowo wzrastała. W 2017 roku Veturilo osiągnęło wynik 316 stacji.

Od początku jego obsługą zajmuje się firma Nextbike Polska Sp. z o. o., która jest operatorem wypożyczalni rowerów miejskich w innych polskich miastach, np. w Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu, a także na świecie - np. w Niemczech, Austrii i Turcji. 

Nazwa Veturilo pochodzi z języka esperanto i oznacza "pojazd, środek transportu". Została wybrana w internetowym głosowaniu.

Aby skorzystać z roweru publicznego, należy zarejestrować się na stronie internetowej veturilo.waw.pl i wpłacić minimum 10 zł opłaty inicjalnej. Aby wypożyczyć rower, należy wprowadzić numer telefonu i PIN, który zostanie nam po rejestracji wysłany za pośrednictwem SMSa i na końcu wpisać numer roweru, który chcemy wypożyczyć. Następnie możemy zabrać rower i oddać w dowolnej stacji. Istnieje także szybsza opcja wypożyczenia za pomocą aplikacji, w której skanuje się kod QR znajdujący się na rowerze.

Cennik:

Czas wypożyczenia: Cena:
Do 20 minut 0 zł
Do 60 minut 1 zł
Druga godzina + 3 zł (1 zł + 3 zł = 4 zł)
Trzecia godzina + 5 zł (1 zł + 3 zł + 5 zł = 9 zł)
Czwarta i każda następna godzina + 7 zł

Ponadto, w systemie publicznych rowerów możemy wypożyczyć:

 • Rowery dla dzieci;
 • Tandemy;
 • Rowery elektryczne (wkrótce);

Przydatne linki:

Czytaj więcej: Warszawski Rower Publiczny - VeturiloCzytaj więcej: Warszawski Rower Publiczny - VeturiloCzytaj więcej: Warszawski Rower Publiczny - Veturilo

Jelcz M11 z ZKM Sochaczew zachowany na pojazd historyczny

Czytaj więcej: Jelcz M11 z ZKM Sochaczew zachowany na pojazd historyczny

Jelcz M11 z 1987 roku o numerach taborowych WSC YE02 został zachowany przez grupkę pasjonatów na pojazd historyczny. Jak informują na swojej stronie, ZKM ogłosił przetarg na sprzedaż owego autobusu, co przyczyniło się do decyzji o zakupie. Autobus ma obecnie charakterystyczną okleinę, która w najbliższym czasie zostanie usunięta. Warto wspomnieć, że Sochaczew jest ostatnim miastem, które eksploatuje oryginalne "Migi". 

 

Bieżące informacje o działaniach przy "nowym" M11 można znaleźć na oficjalnym fanpage autobusu: Kliknij aby zobaczyć!

Virtualna Warszawa - zrewolucjonizuje poruszanie się po stolicy?

Czytaj więcej: Virtualna Warszawa - zrewolucjonizuje poruszanie się po stolicy?

Kliknij na tytuł artykułu, aby przeczytać całą jego zawartość.

Jakiś czas temu w sieci pojawiła się strona, która pozwala śledzić ruch tramwajów. Przez kilka tygodni można było sprawdzić, na której brygadzie jeździ dany wagon oraz ustalić jego położenie. Niestety po pewnym czasie dane te zostały ograniczone i obecnie możemy jedynie zobaczyć, gdzie znajduje się pojazd, który jest oznaczony jako linia. Pojawiały się także pytania - czy nie da się zrobić tego samego w przypadku autobusów? Przecież w innych miastach takie systemy się sprawdzają (MyBus). Jak się okazuje, wszystko ma zmienić Virtualna Warszawa - aplikacja, która rzekomo zrewolucjonizuje poruszanie się po stolicy.

Konkurs "Zdjęcie miesiąca"

Konkurs "Zdjęcie miesiąca" - zasady

 

 

 1. Konkurs "Zdjęcie miesiąca" organizowany jest przez administrację Warszawskiej Galerii Komunikacji Miejskiej i może w nim wziąć udział każdy zarejestrowany użytkownik;
 2. Konkurs jest podzielony na edycje: 1 miesiąc = 1 edycja;
 3. Każda edycja obejmuje zdjęcia dodane w danym miesiącu;
 4. O wyborze najlepszej fotografii decydują użytkownicy przyznając plusa pod zdjęciem;
 5. Najlepsze zdjęcie danego miesiąca jest wyróżniane w postaci: ustawienia fotografii na zdjęcie w tle profilu na Facebooku WGKM oraz dodania do slajdera z adnotacją o autorze.
 6. Wyniki konkursu umieszczane są na fanpage WGKM oraz na portalu trzeciego dnia następnego miesiąca.
 7. Zabrania się namawiania innych użytkowników, organizowania akcji typu "Polub mi to zdjęcie", czy nękania administracji w sprawie rozstrzygnięcia konkursu na korzyść danego użytkownika;
 8. W przypadku, gdy zachowanie użytkownika łamie powyższe zasady, tudzież fotografia nie spełnia regulaminu fotogalerii, administracja ma prawo zdyskwalifikować dane zdjęcie.

Ostatnia aktualizacja: brak

Obecna edycja: 2 - Marzec

Dziękujemy za miniony rok!

Czytaj więcej: Dziękujemy za miniony rok!

Kliknij na tytuł artykułu, aby przeczytać całą jego zawartość.

Witajcie!

Dokładnie dzisiaj minął drugi rok funkcjonowania WGKM. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was nowy szablon, który stworzyliśmy w oparciu o ankietę przeprowadzoną w październiku. Wynikło z niej, że zmiana kolorystyki była wymagana.

Ruszyła trzecia edycja Budżetu Partycypacyjnego

Czytaj więcej: Ruszyła trzecia edycja Budżetu Partycypacyjnego

Właśnie wystartowała trzecia edycja Budżetu Partycypacyjnego. Swoje projekty można zgłaszać do 15 stycznia 2016 r. - może to zrobić każdy mieszkaniec Warszawy przez wypełnienie formularzu on-line (link: Klik!) lub w formie papierowej - do tego trzeba dostarczyć listę z podpisami 30 osób, które popierają naszą inicjatywę. Jak co roku, projekty zostaną ocenione, a w późniejszym czasie poddane głosowaniu mieszkańców. W tym roku do podziału jest 58 mln zł. Zachęcamy do zgłaszania swoich pomysłów, na przykład dotyczących komunikacji miejskiej w Warszawie - niektóre mogą być naprawdę ciekawe.

Źródło: UM Warszawa